Výlovy rybníků

Výlov na Kostomlatském rybníku
24.10.2016
Výlov rybníku Svět
23.11.2016

Výlovy rybníků

Konec podzimní sezóny výlovů rybníků je pomalu úspěšně za námi. Ti, kteří letos využili velkou přízeň počasí pro své kulturní obohacení ze staleté tradice a navštívili alespoň některý z nich, se mohli těšit nevšední atmosférou a určitě nelitovali.

Výlov každého většího rybníka se zpravidla neobejde bez prodeje živých ryb. V nabídce nalezneme amura, štiku, sumce, okouna, candáta a hlavně kapra, český symbol Vánoc. Cena kapra v živé váze se na místě pohybuje okolo 75,- Kč za kilogram. Výlovy často doprovází nabídka občerstvení s oblíbenými rybími specialitami a výjimkou nebývá ani živá hudba. Proto jsou výlovy vyhledávané a navštěvované širokou veřejností.

Ze všech vylovených tržních ryb je kapr každoročně v převaze asi z 90 %. Je tomu tak díky jeho relativně rychlému růstu, dobrým výsledkům v rozmnožování a kvalitnímu masu, které obsahuje mastné nenasycené kyseliny. Ty mají prokazatelně pozitivní vliv na cévy, mozek, srdce a preventivně působí proti civilizačním chorobám. Nezanedbatelný je i obsah vitaminů a minerálních látek.

Jako obdobný kulturní zážitek lze očekávat i nadcházející výlov rybníka Svět v Třeboni v termínu od 21. do 24. listopadu. Dalo by se říci, že se bude jednat o neoficiální ukončení podzimní sezóny výlovů pro rok 2016. Rybářům přejme pěkné podzimní počasí, které přiláká hodně příznivců výlovů a dobré podívané.

V pořadí desátý největší rybník Jižních Čech byl vybudován Jakubem Krčínem z Jelčan v 70. letech 16. století. Jakub Krčín se stal legendou, byl osobností své doby a na hrázi Světa stojí jeho socha. Původní jméno rybníka znělo Nevděk, bylo totiž kvůli němu zbouráno Svinenské předměstí města Třeboň. Jméno Svět dostal až po Krčínově smrti. Rozloha rybníka Svět byla původně o více než polovinu větší. Po povodni začátkem 17. století byl rozdělen na rybníky dva – Svět a Opatovický. Dnes vodní plocha Světa je 201,5 ha.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje od října do listopadu z 250 rybníků vylovit 2 300 tun ryb.

Na území České republiky je více než 21 000 rybníků. Ne všechny se loví současně. Záleží na dělení rybníků podle jejich funkce, hospodářských kritérií a intenzitě hospodaření. Za tradiční rybníkářskou oblast jsou považovány Jižní Čechy. Nachází se zde největší rybník Rožmberk, 6 kilometrů od Třeboně s rozlohou vodní plochy 489 ha.

Za předpokladu určité definice rybníka se jedná o největší rybník na celém světě.

Blížící se výlovy:

Jihočeský kraj

Vilímec – 16. 11. 2016

Krčín – 17. 11. – 18. 11. 2016

Svět – 21. 11. -24. 11. 2016

Plzeňský kraj

Mezkolezský – 15. 11. 2016

Více informací naleznete zde