Výlov rybníku Svět

Výlovy rybníků
14.11.2016
Kapr – chlouba kuchyně
15.12.2016

Výlov rybníku Svět

Vypuštěný rybník Svět zalitý mlhou a rybáři zatahující sítě. Taková byla ranní podzimní romantika na Třeboňsku v pondělí 21. listopadu.

K věhlasu města, v jehož znaku je pětilistá rožmberská růže, neodmyslitelně patří rybníkářské stavby z 16. století. Jednou z nich je rybník Svět, vybudovaný Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan v letech 1571 – 1574.  Při jeho výstavbě byly zatopeny rozsáhlé plochy. Pod vodou zmizelo i Svinenské předměstí, kaple sv. Alžběty a augustiniánský špitál. Jakub Krčín byl za tuto stavbu poměrně hodně kritizován. Nelze ale popřít, že byl významnou osobností své doby a jeho památku ctí socha na hrázi rybníka. Rybník Svět tvoří kulisu historické Třeboně.

Již tradičně se na hrázi rybníka v blízkosti stavidla prodává nejrůznější občerstvení. Podzimní atmosféru utužuje svařák, medovina a stále přítomná vůně rybích specialit, která láka a odpoutává pozornost přítomných „diváků“ od pohledu na rybáře, kteří předvádí své staleté a takřka nepozměněné řemeslo. V nabídce jsou hranolky nejen z kapra, ale i z candáta, sumčí kostky nebo štičí filet v sýrové krustě.

Výlov rybníka lze navštívit jednou za dva roky. Rybáři zde zastávají tzv. dvouhorkový (dvouletý) systém chovu ryb, který je specifický pro velké rybníky. Kapr, který činí 90% lovených ryb, se nasazuje jako dvouletý. Čtyřletá ryba je považována za tržní a putuje z výlovu rovnou na sádky, kde zůstane až do Vánoc. Letos třeboňští rybáři očekávají výtěžek přes 110 000 kg tržního kapra.

V areálu TJ Jiskra Třeboň, nedaleko hráze rybníka, si přítomní mohou zakoupit živou rybu. Cena kapra 75 Kč/kg. V nabídce je i candát, sumec, amur, lín, štika a okoun. Prodej ryb probíhá po celou dobu výlovu, který letos probíhá od pondělí 21. listopadu do středy 23. listopadu.

Rybník Svět je považován za národní kulturní památku a je i navržen do skupiny lokalit světového kulturního dědictví UNESCO. Přednostně je využíván pro rybochovné účely, ale využívá se i k rekreaci a sportu, pravidelně zde probíhají veslařské závody. Svou rozlohou 215 ha je rybník Svět sedmým největším rybníkem Třeboňska.