Amurský lysec – nové plemeno kapra

Velikonoční kapr
12.4.2017
Pstruh s cuketou
21.4.2017

Amurský lysec – nové plemeno kapra

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra pod názvem amurský lysec – po jednom z rodičů, který pochází z východoruské řeky Amur protékající Vladivostokem. Na jejím vzniku pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je odolnější vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů.

Klinicky se KHV projevuje dezorientací ryb, nepravidelným plaváním a dýcháním, masivním hynutím. Nejvýznamnějšími patologickými změnami jsou rozsáhlé nekrózy žaberních lístků. V roce 1998 došlo v Izraeli k prvnímu výskytu onemocnění neznámé etiologie, které postihlo mnoho obsádek kapra a koi kapra. Během jara a léta zde došlo k několika vzplanutím s velmi vysokou mortalitou (80–90 %), jež způsobila izraelským chovatelům kaprů ztrátu asi 1,2 miliónu dolarů. Vzhledem k čilému a ne vždy dostatečně kontrolovanému světovému obchodu s okrasnými rybami se onemocnění rozšířilo i do Evropy. V roce 1999 se objevilo první ohnisko nákazy v Belgii a časem došlo k rozšíření i do dalších evropských zemí.

Na jeho šlechtění spolupracovala FROV z Vodňan na Strakonicku s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice. Nové plemeno uznaly i Ministerstvo zemědělství a Šlechtitelská rada pro chov ryb Rybářského sdružení ČR. V České republice nebylo žádné jiné plemeno ryb uznáno více než 20 let. Vysokou odolnost amurského lysce k infekci KHV ověřil Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Nově vyšlechtěná ryba existuje ve dvou liniích – vodňanské a pohořelické.

V první fázi výzkumu od roku 1993 do roku 1997 byla zkoumána původní i dovezená plemena kapra a jejich hybridi. Cílem práce bylo přenést geny amurského divokého kapra do lysého kapra. Amurský kapr je uznáván jako samostatný poddruh asijského kapra a s evropskými plemeny kapra je geneticky nejméně příbuzný. Nové plemeno v tuzemských podmínkách dobře přežívá a roste podobně jako jiné produkční linie kapra u nás. Lysí kapři mají v ČR již svou tradici, i když šupinatý kapr stále převažuje v celkové produkci.