Jarní výlovy rybníků

Pstruh lososovitý
25.4.2017
Skladování chlazených ryb
27.4.2017

Jarní výlovy rybníků

Třeboňští rybáři měli z jarních výlovů asi 200 tun ryb. Jarní výlovy v jižních Čechách v podstatě končí. Všechny vylovené ryby se již prodaly. ČTK to dnes řekli zástupci rybářství.

Rybáři z Rybářství Třeboň už začali s odlovy na plné vodě, což je technika, při které se nevypouštějí rybníky. „Jarní lovení na Třeboňsku spočívá v přelovení mladé ryby a nasazení hlavních rybníků. To máme za sebou a začíná standardní produkční období, kdy zajišťujeme trh pomocí odlovů na plné vodě. Teď nás trošku trápí jen počasí, vzhledem k tomu, že se hodně ochladilo,“ řekl ČTK předseda představenstva společnosti Josef Malecha. S jarními výlovy je spokojen. V zimě rybníky zamrzly, a k rybám se nedostali kormoráni. „Ryba tak přečká zimní období v klidovém stadiu, nevysiluje se,“ doplnil.

Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců.

Jarní výlovy pokračují tento týden v Rybářství Nové Hrady. To slovilo asi 1700 metráků ryb, všechny prodalo. Šlo o násadu pro sportovní rybáře do Česka a na Slovensko plus tržní ryby na tuzemský trh a do Německa. „Je to pro nás dobré číslo. Už jsme zahájili i odlovy na plné vodě, ale jak se teď ochladilo, budeme muset počkat, začátkem května pak budeme lovit naplno,“ řekl ČTK ředitel firmy Lubomír Zvonař.

Novohradští lovili 20.dubna Kancléřský rybník u Ličova na Českokrumlovsku, který vznikl v roce 1489. Třicítka rybářů vylovila v mrazu a poletujícím sněhu 100.000 kaprů a amurů na násadu. „Pro nás je chladno lepší, ryba lépe drží kyslík a netrpí. Poslední měsíc nás trápili kormoráni, třísetčlenná hejna, asi tažná“ řekl ředitel firmy, jejíž roční produkce činí 5000 tun ryb.

Všech 100 tun ryb z jarních výlovů prodalo na Velikonoce Rybářství Hluboká. „Díky počasí bude i poptávka po rybě, protože v tomhle se chytat nedá. Zahájení jarních a letních odlovů na plné vodě se trošku zbrzdí a budeme muset čekat na lepší počasí, protože voda má pod deset stupňů,“ řekl ČTK jednatel firmy Vladimír Kaiser.

Zdroj: ČTK